Měsíční shrnutí dění v našem spolku
ČERVEN 2025
Stezka Blatenských královen
S přicházejícím létem se náš spolek ujal péče o Stezku Blatenských královen ve městě. Stezku jsme si rozdělili na několik úseků. Každý z nich si vzala na starosti dvojice, trojice či čtveřice našich členek a členů. Neotáleli jsme a pustili jsme se do práce. Nebylo jí vůbec málo. Trnité královny na stezce potřebovaly pořádnou dávku péče.
Nyní, s koncem června, je stezka celá vypletá, přičemž některé úseky už se plely i víckrát než jednou. Posekali jsme trávu okolo chodníků u Böhmovy vily. Po každém pletí a sekání následoval úklid a odvoz rostlinného odpadu. Tam, kde bylo potřeba, jsme růžím dopřáli letní řez a botanickým růžím u kurtů i poněkud radikálnější zásah. Také jsme odzimovali růže, které ještě odzimovány nebyly. Na horním náměstí, pod valem a u vily jsme sesbírali odpadky. Na dalších místech jsme upravili prostory kolem laviček. Finálně jsme nainstalovali podpěry pro růže u vily.
U Kaplanky jsme odstranili a odvezli část mulčovací kůry, protože jí byla příliš velká vrstva, nasypali kompost a vysadili trvalky. U vily byla plánovaná výsadba trvalek o něco náročnější – nejprve bylo potřeba zbavit se invazivního svlačce hloubkovým pletím. I toho se naše členky zhostily se ctí.
Růže jsme ošetřili proti škůdcům a houbám. Ostříhali odkvetlé květy a stezku opečovali, aby byla patřičně vyšňořená na městskou výstavu.


Spolupráce s dětmi
(Ludmila Růžičková a Zuzana Voračková, koordinátorky ŽP)
Naše spolupráce se spolkem Růže Blatná už dávno přerostla v přátelství. Tím nemyslíme jen přátelství nás lidí, ale i naše rostoucí přátelství s růžemi. Na hřiště u školy jsme na podzim vysázeli sazenice růží s tím, že se o ně budou starat členové žákovského parlamentu. Ani ve snu nás nenapadlo, že si péči o růže vezmou za svou i ostatní žáci.
Co se tedy na hřišti v poslední době změnilo? Na jaře byly instalovány nové herní prvky. Rostlinky ještě nebyly dost vzrostlé, aby je děti v trávě rozeznaly. Z toho důvodu jsme na nejkritičtější místa umístili několik proutěných obrub. Díky finanční podpoře Nadace Via jsme mohli pořídit další, a tak jsou dnes všechny růže chráněny. O instalaci se postarali žáci 6.B. Těžko říct, jestli je obruby ochrání i před těmi, kdo sekají trávu — jednu růži už na jaře bohužel zničili.
Další novinkou je náš vysněný „růžový“ plot. V rámci spolupráce s Nadací Via jsme založili kampaň na darujme.cz a podařilo se nám vybrat 18 400 Kč. Nadace přispěla dalšími 10 000 Kč, a tak jsme získali dostatek finančních prostředků, abychom mohli s výstavbou začít. Ve spolupráci s panem Beranem z firmy LARIX-TOZ jsme navrhli dřevěné komponenty, nechali je vyřezat, děti je samy natřely a žáci 9.B nám pomohli s instalací. Určitě se na tu nádheru přijďte podívat!
Ale nemáme za sebou jen samou práci, také vzdělávání a zábavu. Obojí jsme si totiž užili na exkurzi do rozária Flora Olomouc. Více o akci:
Žákovský parlament ZŠ TGM za růžemi v Olomouci
Členové žákovského parlamentu ZŠ TGM se v úterý 27. května vydali až do daleké Olomouce, aby se přímo od odborníků naučili, jak pečovat o růže. Tuto příležitost dostali díky naší spolupráci se spolkem Růže Blatná. A co jsme všechno zažili?
Děti měly jedinečnou šanci přespat ve stanech přímo v areálu botanické zahrady a rozária. Už to samo o sobě znělo jako sen – a realita ho ještě předčila. Na oplátku za tento zážitek děti nabídly svou pomoc, a tak jsme si kromě stanů přivezli i pracovní rukavice a oblečení. Něco za něco…
Po příjezdu jsme si mohli prohlédnout nejen místo, kde budeme nocovat, ale i celý areál doplněný poutavým výkladem o růžích. Prohlídku nám připravil osobně pan Jiří Malaska, vedoucí rozária a přední odborník na růže v ČR. Nejenže měl nápad, ale i odvahu děti do rozária pozvat. Dozvěděli jsme se, která růže voní po smrkových výhoncích, která po jablkách, která má největší trny nebo nejtmavší květy. Postupně jsme přecházeli od jedné růže ke druhé, od jemných vůní po ty intenzivní, až jsme došli na místo, kde nás čekala práce. Děti dostaly za úkol vyplít prostor za vstupní branou — právě tudy procházejí všichni návštěvníci rozária. Věděli jsme, že 7.–8. června se zde koná akce Vyznání růžím s mezinárodní účastí, a tak jsme se do úkolu pustili s opravdovou zodpovědností.
Než jsme skončili, pan Malaska pro nás nakoupil suroviny na večerní opékání. Začali jsme stavět stany a připravovat ohniště. Rozárium bylo do 18:00 přístupné veřejnosti, a tak kolemjdoucí nechápavě sledovali, co se tam děje – mnozí se přišli zeptat, kdo jsme a proč tu jsme. Každá nová zvědavá otázka nám jen připomínala, jak výjimečnou příležitost jsme dostali. Děkujeme za ni a vážíme si té důvěry.
Zajímá vás, co se děje v botanické zahradě, když se zavřou brány a padne soumrak? Přírodu ovládnou zvířata: na cestách jsme potkávali zajíce, veverky i další živočichy, kteří rádi žijí v blízkosti vody. To se tam jistě děje každou noc. Ale co se tam určitě stalo jen v noci z 27. na 28. května? Závody v běhu po bosé stezce!
A to pořád není všechno. Druhý den nám pan Malaska spolu s kolegyní, paní Janou Švecovou, připravili další skvělý program — prohlídku skleníků ve Smetanových sadech, kde právě probíhala výstava masožravých rostlin. Ještě jsme stihli nahlédnout do historického centra Olomouce a odpoledne se vydali zpět domů.
Z celého srdce děkujeme všem, kteří se na organizaci výjezdu podíleli. Díky štědré finanční podpoře blatenských firem Tesla Blatná, Dura Automotive, Leifheit a Blatenské strojírny jsme si mohli dovolit vyrazit, získat nové znalosti o růžích a zažít noc, na kterou budeme dlouho vzpomínat.
Děkujeme!
A ještě něco navíc
V tomto školním roce se toho ve spolupráci se spolkem Růže Blatná událo tolik, že jsme se rozhodli o tom informovat i prostřednictvím vývěsky před školou. Po celé léto si budou moci Blatenští i turisté přečíst, co všechno se nám podařilo a jak se děti dokáží zapojit do kultivace veřejného prostoru.
Díky, že jste jim příkladem …


Rozárium Jana Böhma
Jistě jeden z největších úspěchů spolku se odehrál 18. června na Zastupitelstvu města, kdy zastupitelé včetně pana starosty a místostarosty jednohlasně odsouhlasili výstavbu Rozária Jana Böhma. Děkujeme!
Se zakládáním cest, položením kabelů elektrického vedení k osvětlení rozária a k pódiu, které bude jeho součástí, začne město již začátkem září, abychom mohli v listopadu založit záhony a přestěhovat naši sbírku „Böhmovek“ po sto letech zpátky domů – na pozemek pod Domovem seniorů, do srdce Blatné – Města růží.
Z různých variant pozemků a hlasů pro i proti jsme nakonec vybojovali toto místo, které bylo od samého začátku naším vyvoleným a které máme zároveň schválené od našich odborníků – RNDr. Jiřího Žlebčíka a Jiřího Malasky – jako nejvhodnější. Pan Malaska byl během minulého i letošního roku několikrát přímo na místě a pomohl nám s plánem výsadby a vzhledu rozária. Patří mu za to největší dík!
Velké poděkování si ale zaslouží i ostatní, kteří se na plánu podíleli ve svém volném čase a samozřejmě zdarma. Jsou to Ing. Petr Fous, který ve spolupráci s Májou (vnučkou manželů Malinových) zpracoval plán rozária elektronicky, Václav Chodl (za dronový fotomateriál), dále pak Pavel Bartůšek, Strakapoud, kovář pan Kohout a tým Bečovské botanické zahrady. Bez pomoci těchto lidí bychom dnes vítězství asi neslavili.
Poděkování patří i paní Lucii Kočovské ze Zeleně města, paní Šustrové ze Životního prostředí a městskému architektovi Šimonu Vojtíkovi, kteří náš projekt podpořili.
Nelze opomenout členky výboru Barboru Scheinherrovou a Martinu Švejdovou, jejich partnery a všechny pracovité členky a členy našeho spolku, bez kterých bychom nebyli tam, kde jsme.
Největší poděkování ale patří Denise Neubarthové (a samozřejmě i celé její rodině) za to, že tohle vše zorganizovala a nikdy to nevzdala. Nebýt jí a Hanse, nic z toho by nebylo.
A na co se můžeme těšit?
Nejen na pozemek ozdobený našimi blatenskými královnami, ale i na prostor, který bude sloužit pro setkávání generací – školy (brigády v rozáriu, venkovní vyučování, setkávání s obyvateli domova), Domov pro seniory (možnost procházek a posezení s výhledem na barevnou paletu a voňavou krásu, kulturní vyžití, setkávání s dětmi), maminky s dětmi (propojení s Růžovým hřištěm, odpočinkové místo). A v neposlední řadě se můžeme těšit na komorní kulturní i jiné akce na pódiu rozária (koncerty, přednášky, divadla, výstavy…), které budou určeny nám, našim Blateňákům i těm, kteří k nám zavítají z jiných koutů.